Endodonta to specjalista stomatologii zachowawczej, który zajmuje się leczeniem kanałowym zębów.
Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowiechołkowych. Podstawową metodą tej terapii jest leczenie endodontyczne, zwane też popularnie kanałowym. Wdraża się je w przypadku, w którym pojawia się infekcja miazgi będąca wynikiem zaawansowanej próchnicy.
Stomatolog endodonta to specjalista stomatologii zachowawczej, który dodatkowo ukończył czteroletnie szkolenie specjalizacyjne zakończone egzaminem państwowym PES. Leczeniem kanałowym może zajmować się także lekarz, który w ramach dwuletniego szkolenia Curriculum Endodontycznego otrzymuje kwalifikacje do świadczenia usług w zakresie endodoncji.
Czym zajmuje się Endodonta?
Usuwa martwą bądź zainfekowaną miazgę z komory i kanałów zębowych, poszerza i odkaża kanały, a następnie szczelnie wypełnia je specjalnym materiałem, zwykle gutaperką.
Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym, przy wykorzystaniu kontroli radiologicznej i przy użyciu lup stomatologicznych albo mikroskopu endodontycznego.
Stomatolog endodonta – kiedy zgłosić się na wizytę?
Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, głębokich ubytków próchnicznych, ale też martwicy miazgi, zwichnięcia lub złamania zęba oraz gdy pojawiają się wskazania protetyczne – przed wykonaniem mostu czy korony.
Leczenie endodontyczne zalecane jest także w razie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, jak również w sytuacji, gdy pierwsze leczenie kanałowe wykonane było nieprawidłowo i pojawiają się powikłania.