Kawa zawiera polifenole, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień na zębach. Gdy pijemy duże ilości czarnej kawy, ze szkliwa wypłukuje się wapń, co prowadzi do powstania przebarwień. Picie kawy z mlekiem minimalizuje nieco proces powstawania przebarwień na zębach ze względu na kazeinę , dostarczaną z mlekiem, która wiąże się z taninami. Jednak nie jest w stanie całkowicie ograniczyć powstawania przebarwień.
Kiedy myć zęby: przed czy po kawie?
Mycie zębów przed wypiciem kawy jest zdecydowanie rekomendowane, ze względu na fakt, że czysta i gładka powierzchnia szkliwa mniej absorbuje barwniki. Dodatkowo fluor w paście do zębów znacznie ogranicza powstanie próchnicy. Należy jednak odczekać około 30 minut przed wypiciem ulubionej filiżanki kawy.
Mycie zębów po kawie powinno odbyć się po około 20-30 minutach po wypiciu płynu, ze względu na kwasy zawarte w kawie, które nasilają powstanie próchnicy.
Kilka trików jak pić kawę, aby zmniejszyć efekt przebarwień?
- Kawę mrożoną można pić z wykorzystaniem słomki.
- Po każdej filiżance kawy należy przepłukać jamę ustną wodą.
- 3-minutowe żucie gumy pobudza ślinianki do wydzielania śliny, która oczyszcza powierzchnie zębów.
Jak postępować kiedy przebarwienia się już pojawią?
Rekomendujemy wizytę u higienistki stomatologicznej, która przeprowadzi zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. Za pomocą skalera ultradźwiękowego usunie kamień nazębny, piaskarki i odpowiedniego piasku usunie przebarwienia i osady oraz przeprowadzi terapię odbudowy szkliwa.